Atatürk'ün Türk Müziği Hakkındaki Görüşleri Duygu ve Düşünce

      Atatürk'ü bilmeyenimiz herhalde yoktur... O Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran, işgal altındaki bir yurdu kurtaran, bütün dünyada saygınlığı olan  "Ulu Önder" ismiyle bildiğimiz büyük Türk lideri Mustafa Kemal Atatürk'tür.

      Atatürk herşeyin savaşla, kanla, topla, tüfekle  çözülemeyeceğini düşünmüştür.Bu yüzden milli mücadele bittiğinde ona sorulan soruya "Asıl savaş şimdi başlıyor" demiştir.Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin yani Türk milletinin şimdi cehaletle, geri kafalılıkla, bilgisizlikle ve ilkellikle savaşması gerekmektedir.Bunlardan biride sanattır ve bu alandaki bölüm ise müziktir.

      Müzik, Türk milletinde hep arka plana itilmiş; eskiden beri gelen zaten savaşmaktan yorgun düşmüş ve bıkmış bir halkın meccali kalmamıştır. (İstisna S.S.C.B)

     Bu nedenle Osmanlıda müzik pek fazla gelişememiştir.Oysa; bizimde kültürümüzü, yaşantımızı yansıtan  çok güzel Türk halk müziğimiz, Türk sanat müziğimiz vardı.Bu Türk müzikleri Orta Asya'dan beri bizim ruhumuza, bizim benliğimize işlemiştir.

     Atatürk'te Türk milletini bu cahillikten kurtarmak için; daha o anda daha o yılda yani 1923 yılında yardımcıları ve Türk halkınında desteği ile hemen fakülteler açtırmış ve burada ilk kurulan bölüm müzik bölümü olmuştur.

     Avrupa'ya Ahmet Adnan Saygun, İdil Biret,  Suna Kan,  ve daha birçok  Türk müzisyenlerini kendi eliyle göndermiş; "Buralarda okuyup, çalışın; müzik ve ilim öğrenin, öğreninki Türk milleti de sizi örnek alsın ve sanat böylece gelişsin" demiştir.

     Nitekim onun "Sanatsız kalan bir toplumun can damarlarından biri kopmuş demektir" ve "Herkez başbakan,  cumhurbaşkanı ve milletvekili olabalir ama sanatçı olamaz" sözleri bunun bir göstergesidir.

                                                          Anıl Aslan

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !